^ Доверху

logo

Село Велика Левада розміщується на території Купинської ОТГ №6 Городоцького району Хмельницької області. Село складається із 8 вулиць і 2 присілків, в селі проживає близько 700 людей, село засноване 1740 року, на території села є: поштове відділення, 4 магазини, централізований водогін.

Село Велка Левада Знаходиться 49 градусів 04хв.пн.ш, 26 радусів 35 мінут сх.д. Площа 1,26 км2, густота населення 553,97 осіб/км2. Середня висота над рівнем моря 273 м.

Перші згадки про населення припадають на XVIII ст. спочатку село звалось Левада Велика а ще раніше Левада Карабчиївська, бо заснувалося воно на Карабчиївських грунтах.

Перші поселенці зводили хати на правих та лівих берегах річки Смотрич, сусідами Левади були села з давнішою історією – Купин і Великий Карабчиїв.

Спочатку в Леваді Карабчиївській налічувалося кільканадцять дворів. Щороку їх кількість збільшувалася. Зростало і населення. У 1820 році в селі проживало 114 мешканців чоловічої статі. В цей час село належало графу Мошинському, якому крім Великої Левади належало село Великий Карабчиїв і Лісогірка.

Велика Левада до революції була одним із кращих сіл Поділля. У центрі на березі річки Смотрич розмістився маєток графа Потоцького. На великій площі розміщувався парк. Окремо ріс Дубняк. А над берегом річки ріс сад в якому були плодові дерева найновіших сортів на той час. Також в саду була оранжерея, в якій вирощували квіти.

З 1861 року село належить графині Юзефині Петрівні Шембек з її родичами.

На той час в селі був 61 селянський двір, у володінні якого було 46 десятин землі. Було 10 дворів однодворцевих і вільних, які мали у володінні 4 десятини землі. До володінь графині Юзефини Шембек належали землі, які примикали до річки Смотрич на ділянці «Дубина», ліс, вигони для пасовища, водопої та інші економічні землі. Всі земельні володіння графині тільки вселі Велика Левада становили 65 десятин. Графині належав цукровий, винокурний та цегляний заводи, млин. Графський будинок був розташований у мальовничому парку оточеному з усіх сторін високим цегляним муром. Від житлового будинку в різні сторони тягнулись рівні і чисті алеї. Вданий час будинок реставрований і вньому знаходиься дитячий садок. Як відомо з розповідей старожилів села, син графині Адам Шембек значну частину володінь програв у карти, а цукровий завод продав єврею Зайцю, який володів ним до 1917 року.

У 1847 році в селі був збудований цукрово – рафінадний завод під назвою «Левада». З навколишніх сіл, і з інших місцевостей Поділля до Великої Левади приїжали кращі спеціалісти, їх приймали на завод охоче, давали земельні наділи для будування жител. Отже завод поповнювався кваліфікованими робітниками.

Кількість виробленого цукру весь час зростала. У 1886 році вже було вироблено 74.076 пудів цукрового піску і 22.752 пуди цукру – рафінаду. На той час це вважалося багато. Усе ж не кількість приносила славу, а висока якість продукції. За цукром – рафінадом приїзджали торговці з багатьох міст і сіл Поділля, інших регіонів України. Рафінад з маркою «Левада» користувався попитом у Польщі, Австії, Туреччині та іншик країнах.

В 1929 році на поміщицьких землях графині Юзефіни Шембек була заснована артіль ім. Чубаря, де головою був Машинський Ларіон Павлович. Після артілі засновано сільськогосподарську артіль ім. Леніна, голова – Сакунов В.І.

Через село Велика Левада протікає річка Смотрич, за селом є невеличкий ставок, також Велику Леваду оточують мальовничі ліси.

Село Велика Левада розташоване на південь від районного центру на віддалі 8 км. Як свідчать архівні джерела, село Велика Левада було засноване як поселення для працівників цукрового заводу в 1820 році. Спочатку поселення мало назву Левада Карабчиївська, а вкінці століття вже було дві Левади: Велика і Мала.

More Joomla Extensions
Copyrigcht © 2013 РБК